فیلم ,فیلمساز ,ایدئولوژی ,اینکه ,کارگردان ,حاتمی ,فیلمساز باید ,فیلمساز نباید ,نباید ایدئولوژیک ,ایدئولوژیک باشد ,داشت فیلمساز ,فیلمساز نباید

تهران-ایرنا- کارگردان فیلم سینمایی 'چ' با اشاره به اینکه فیلمساز باید ایئولوژی داشته باشد گفت: ما کارگردان ها فیلمسازی را یاد می گیریم تا ایدئولوژی خودمان را مطرح کنیم.

ما فیلمسازی را یاد می گیریم تا ایدئولوژی مان را بگوییم

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا ، ابراهیم حاتمی کیا عصر شنبه در نخستین روز جشنواره فیلم مقاومت در پردیس سینمایی ملت به تبیین هویت فیلمساز پرداخت و اظهار داشت: فیلمساز باید اعتقادات درونی خود را تقویت کند تا بتواند موفق ظاهر شود، از کوزه همان برون تراود که دروست.

وی با اشاره به اینکه سلیقه رفتاری من با مرحوم فرج الله سلحشور و مرحوم رسول ملاقلی پور همسو نبود ، گفت: اما به جهان نگاه این دو هنرمند احترام می گذاشتم ، چراکه همواره سلیقه درونی خود را در فیلم تبیین می کردند.

کارگردان فیلم بادیگارد ادامه داد: مسعود ده نمکی نیز بعد از ساخت فیلم اخراجی ها وقتی بعدها با او همکلام شدم دیدم که تمام آنچه که در فیلم هایش می گوید خود اوست و این به نظرم قابل احترام و درست است.

حاتمی کیا افزود: در حال حاضر بعضی فیلمسازان بعد از ساخت یک فیلم به سرعت می خواهند شبیه مادرشان کفش و شبیه پدرشان لباس بپوشند یعنی به محض اینکه فرصت جدیدی برایشان شکل می گیرد خودشان را گم می کنند. وقتی به آثار این دسته فیلمسازان توجه می کنی تفاوت سیر فیلم سازی آنها کاملا مشهود است.

کارگردان آژانس شیشه ای با بیان بیان اینکه درباره او گفته می شود هرفیلمی می خواهد براحتی می سازد تصریح کرد: این موضوع اصلا صحیح نیست ، چراکه از ساخت مهاجر که نخستین ساخته هایم بود تا بادیگارد برای هر کدام از فیلم هایم سختی های بسیاری کشیده ام.

وی توجه فیلمساز به خودش را یکی از رمزهای موفقیت دانست و اظهار داشت: فیلمساز باید از نوعی فردیت و دیکتاتوری درونی برخوردار باشد تا بتواند در ساختن فیلم موفق شود.

حاتمی کیا در ادامه با طرح این پرسش که این روزها بحث هایی مطرح می شود که سینما می تواند حامل محتوی باشد یا خیر و یا اینکه آیا فیلمساز باید جهان ارزشی خودش را تعریف کند ، توضیح داد: به نظر می رسد تلاش می کنند این نکته تبیین شود که فیلمساز نباید ایدئولوژیک باشد.

این کارگردان با تاکید گفت: این اصطلاح ' فیلمساز نباید ایدئولوژیک باشد را متوجه نمی شوم ' ، ایدئولوژی دروغین کار غلطی است ، اما مگر می شود فیلمساز ایدئولوژی نداشته باشد؟

وی در پایان خطاب به جوانان فیلمساز خاطرنشان کرد: توجه به مضامین نو و هویت درونی فیلمساز از جمله مواردی است که باید از ابتدای کار خود به آن توجه کرد.

چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت از دوم مهرماه آغاز و تا 9 مهرماه در پردیس سینمایی ملت در حال برگزاری است.

منبع اصلی مطلب : مسعود ده نمکی
برچسب ها : فیلم ,فیلمساز ,ایدئولوژی ,اینکه ,کارگردان ,حاتمی ,فیلمساز باید ,فیلمساز نباید ,نباید ایدئولوژیک ,ایدئولوژیک باشد ,داشت فیلمساز ,فیلمساز نباید
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

پو اس ام اس : ابراهیم حاتمی کیا: ما فیلمسازی را یاد می گیریم تا ایدئولوژی مان را بگوییم